COVID19 korona ve Kedi – Köpeklere bulaşır mı?

Kedi ve Köpekler Covid – 19 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Koronavirüsler nelere yol açar ?

Korona virüsler burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş gibi çeşitli semptomlara neden olabilen bir grup virüs çeşididir. Bazıları soğuk algınlığı gibi hafif belirtire yol açarken, diğerleri ise akciğer enfeksiyonuna yol açar. Bu yazımızda corona kedilere bulaşır mı ya da korona köpeklere bulaşır mı ? bununla ilgili bilgilerde vereceğiz. Genellikle doğrudan temas yoluyla yayılırlar., Adını yüzeyindeki taç benzeri sivri uçlardan alır (Latince “korona”, “taç” anlamına gelir). Koronavirüs cinsi, hafif ila şiddetli enterik, solunum veya sistemik hastalığa neden olan en az üç gruptan oluşur. Diğer bilinen koronavirüsler SARS ve MERS’dir.Merak ettiğiniz diğer kedi köpek hastalıkları için burayı tıklayın

Hayvanlarda koronavirüs var mı?

Korona virüsler sığır, at, köpek, kedi, deve, yarasa ve diğerleri de dahil olmak üzere çeşitli evcil ve vahşi hayvan türlerinde yaygındır.

Koronavirüs hayvanlardan insanlara mı yayıldı?

Yarasalar, insanları ve diğer evcil ve vahşi memelileri enfekte etmek için tür engellerini aşabilen virüsler için rezervuar konakçıları olabilir.

İnsanlara bulaşan son iki ana korona virüste bulaş, ara konakçılardan gerçekleşti: maskeli misk (SARS) ve develer (MERS).

Resmi olarak COVID-19 veya Corona Virüsü Hastalığı olarak bilinen 2019 Yeni Coronavirüs’ün (2019-nCOV), yarasalardan kaynaklandığı ve bir ara hayvan konakçısı aracılığıyla insanlara bulaştığı düşünülmektedir. Araştırmalar devam ediyor.

Evcil hayvanım COVID19 korona virüsüne risk altında mı yoksa evcil hayvanım bana bulaştıracak mı?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, köpeklerin veya kedilerin bu virüsle hastalandığını veya diğer hayvanlarda veya insanlarda COVID19’un bir enfeksiyon kaynağı haline geleceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur.

Şubat 2020’nin sonlarında, Hong Kong yetkilileri, köpeğin burun boşluğundan ve ağzından alınan örnekler virüs için “zayıf pozitif” test ettikten sonra bir karantinaya aldı. Köpeğin sahibi COVID-19 için pozitif test etmişti. Köpek hastalık belirtisi göstermedi. Yetkililer bunun insandan hayvana bulaşma vakası olduğuna inanıyor, ancak bunun alarma neden olmadığını vurgulamaktadır.

Virüslerin bazen bir türü enfekte edebileceğini, ancak bu türlerde hastalığa neden olamayacağını veya başkalarına bulaşamayacağını hatırlamak önemlidir. Yine, kedi veya köpek gibi evcil hayvanların COVID-19’u insanlara geçirebileceğine inanılmamaktadır.

Ve gerçekçi risk faktörlerine göre – örneğin, köpeğiniz genellikle evde ve diğer köpeklerle veya insanlarla temas etmiyorsa ve evinizdeki hiç kimsede COVID-19 yoksa, evcil hayvanınızın enfekte olma olasılığı çok yüksektir olası olmayan.

COVID-19’unuz varsa, diğer insanlarla olduğu gibi evcil hayvanlarla ve diğer hayvanlarla olan temasınızı kısıtlamalısınız.  Evcil hayvan, öpmek veya yiyecek paylaşmak gibi olmak üzere evcil hayvanlarla doğrudan temastan kaçının. Hasta olursanız evcil hayvanınıza bakmanız gerekiyorsa, evcil hayvanlarla temasa girmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın ve doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi bir yüz maskesi takın.

Hasta olduğumu düşünürsem ama evcil hayvanımın veteriner bakımına ihtiyacı varsa ne yapmalıyım?

Bu hastalığa yakalanırsanız veya bu enfeksiyonla uyumlu semptomlarınız varsa ve evcil hayvanınızın veteriner bakımına ihtiyacı varsa, lütfen önce veteriner kliniğinizi veya acil veteriner hastanenizi ARAYIN. Onlara muayene olmak için kliniğe içine pet taşımak için arabanıza geliş ve gidiş sürenizce yardım için iletişim kurabilirsiniz. 

Evcil hayvanınızı solunum yolu hastalıklarından korumak için evcil hayvanınızı, evcil hayvanlarda aşı ile önlenebilir solunum yolu hastalıkları olan Bordetella, parainfluenza ve köpek gribi için aşılayın .

Veteriner hekiminiz , risk faktörlerine dayanarak evcil hayvanınızın hangi aşılara sahip olması gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Evcil hayvanımın alabileceği COVID19 koronavirüsüne karşı bir aşı var mı ?

Şu anda, insanlar veya hayvanlar için hiçbir COVID19 aşısı bulunmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü 8-18 ay içinde insanlar için bir aşı olabileceğini tahmin ediyor.

Bu virüs nasıl yayılır?

 • Birbirleriyle yakın temas halinde olan kişiler arasında (yaklaşık 6 fit içinde).
 • Enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında üretilen solunum damlacıkları yoluyla. Bu damlacıklar, yakınlarda bulunan veya muhtemelen akciğerlere solunan insanların ağızlarına veya burunlarına inebilir.
 • Bir kişinin üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye ve sonra kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak COVID-19’u elde etmesi mümkün olabilir.

Evcil hayvanım halka açıkken yüz maskesi takmalı mı?

Evcil hayvanlar için yapılan maskeler, vücut sıvısı damlacıklarının bulaştığı hastalıkların önlenmesinde etkili olmayabilir. Evcil hayvanınızı solunum yolu hastalıklarından korumak için evcil hayvanınızı, evcil hayvanlarda aşı ile önlenebilir solunum yolu hastalıkları olan Bordetella, parainfluenza ve köpek gribi için aşılayın .

Kendimi ve ailemi (insan ve evcil hayvan) COVID-19 koronavirüsten korumanın en iyi yolu nedir ?

Kendinizi ve ailenizi bu veya diğer bulaşıcı solunum hastalıklarından korumak için pratik önlemler şunları içerir:

 • Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa, en az% 60 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmaktan kaçının.
 • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının.
 • Hasta olduğunuzda veya ateşiniz olduğunda evde kalın.
 • Öksürüğünüzü örtün veya bir bez ile hapşırın, ardından bezi çöp kutusuna atın.
 • Sık dokunan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.
 • Sizinle diğer kişiler arasında genellikle yapabileceğinizden daha fazla kişisel alan bırakın.
 • Evcil hayvanlarınızı veterinerinizin önerdiği şekilde aşılayın.
 • COVID-19 koronavirüs ile hastalanırsanız , lütfen virüsün yayılmasını önlemeye ve doktorunuz tarafından önerilen diğer insanlarla ve evcil hayvanlarınızla temasları sınırlamaya yardımcı olmak için iyi takılmış bir maske takın.
 • Hastaysanız ve evcil hayvanınızın veteriner bakımına ihtiyacı varsa, lütfen önce veteriner hekiminizi veya acil kliniğinizi arayın. Evcil hayvanınızı muayene için kliniğe götürmek için aracınıza gelip durumunuzu karşılayabilir ve teşhis ve tedavi planı ile ilgili olarak telefon yoluyla sizinle iletişim kurabilirler. Sizin için teletıp gibi başka seçenekler de olabilir, böylece evcil hayvanınız bu süre zarfında gerekli bakımı alabilir.
 • Yaşlı / yaşlı insanları tanıyorsanız, evcil hayvanları da dahil olmak üzere gerekli yiyecek, ilaç ve malzemelere sahip olduklarından emin olmak için onlarla check-in yapmak isteyebilirsiniz.