Kedi İdrar Yolu hastalığı

Bu yazımızda daha sık karşılaşılan kedi idrar problemleri arasından, kedi idrar yolu hastalıklarıda alt üriner sisteme değineceğiz. İngilizce kısaltması (FLUTD)olan ve  genellikle kedide teşhis edilen ve bir çok farklı nedene bağlı bir hastalıktır. Daha önce kedi ürolojik sendromu (FUS) olarak adlandırılan, kedi idrar yolu hastalığı, adından da anlaşılacağı gibi, idrar yolunun alt kısmını oluşturan yapıları içerir. Bu yapılar idrar kesesini ve idrar yolunu (mesaneden vücudun dışına idrar taşıyan kısmı) içerir.

Bu yazımızda Alt üriner sistemi işleyeceğiz. Diğer bir yazımız olan; Kedilerde Böbrek hastalıkları ile ilgili yazımız için burayı tıklayın!

FLUTD; Kum kabı Dışında İdrar Yapma Nedeni olabilir mi?

Ne yazık ki, kedi idrar yolu hastalığı sıklıkla uygun olmayan yer ve zamanda idrara çıkma veya kum kutusunun dışında idrar yapma ile sonuçlanır. Kum kabının dışına idrar yapmak her zaman tıbbi bir sorun değildir, ancak her halükarda, kedinin kum kabını kullanmaması kedinin ev ortamından uzaklaştırılmasının, kedilerin hayvan barınaklarına bırakılmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Bu kedilerin birçoğu, uygun bir eve yerleştiremedikleri için barınaklarda barınaklara ya da sokaklarda kalmaya mahküm olur ne yazık ki.

Kedilerde alt üriner sistem hastalığının olası nedenleri arasında şunlar vardır: 

 • Mesane taşları
 • Mesane enfeksiyonu
 • İnterstisyel sistit (mesanenin iltihabı)
 • Üretral tıkanma (üretrada taşlar veya üretra içindeki tıkaçlar, hücreler, proteinler ve mineraller gibi organik döküntülerden meydana gelebilir. Üretradaki tümörler veya diğer fiziksel anormallikler daha az yaygındır).

Kedi idrar problemleri bazen can sıkıcı hal alabiliyor. korunmak en önemlisi. Fakat bu problemlerin çeşileri neler neden oluyor?

İnterstisyel sistit bir sinsi seyreden hastalıktır. İdrar yolu hastalığının diğer olası nedenlerini ekarte etmekle teşhis edilir. Bu idrar yolu hastalığının stres ile ilgili olduğuna inanılmaktadır. Mesane içerisinde enflamatuar değişikliklere neden olur ve diğer alt idrar yolu hastalığı formlarında görülen semptomlarla aynı tipte sonuçlanır. Birçok veteriner, interstisyel sistitin aslında kedilerde stresin neden olduğu en kolay anormallik olduğuna ve hastalığın aslında idrar yolundan daha fazla etkileyen sistemik bir hastalık olduğuna inanır .

Üretral obstrüksiyon, idrar yolu hastalığının en ciddi şeklidir. İdrar yolu tıkanmaları erkek kedilerde hemen hemen her zaman görülür çünkü erkek kedideki üretra dişi kediden çok daha dardır. Dişi kediler nadiren üretral tıkanmalar geliştirir ve yaptıklarında neden genellikle üretrayı tıkayan bir tümör veya başka yer kaplayan kitledir. Erkeklerde küçük mesane taşları sıklıkla mesaneden ve idrar yolundan geçerken tıkanmaya neden olur. Erkek kedide tıkanmaya neden olan tıkaçlar da oluşabilir.

Tıkanmış kediler idrara çıkamazlar. Normal sağlıklı kediler kendilerini vücutlarının toksinlerindne  idrar yollarıyla kurtarırlar. Tıkanmış kediler bu toksik ürünlerden kurtulamazlar. Atık ürünler kan dolaşımında birikmeye başladıkça çok hızlı bir şekilde toksik hale gelirler. Bu kediler esasen idrara çıkmadıkları için kendi vücut atıklarıyla kendilerini zehirler.

Kedi İdrar yolu hastalığı belirtileri şunlardır: 

 • İdrar yapmak için pozisyon alama ( dizüri )
 • Sık idrara çıkma girişimleri
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Kanlı idrar ( hematüri )
 • İştahsızlık
 • sinirlilik
 • kum kabı dışına işemek

Üretral obstrüksiyondan muzdarip olan kediler gerçekte idrara çıkamayacaklardır. Semptomlar, sık idrara çıkma, zorlanma ve ağrı girişimleriyle benzer görünebilir. Hastalık ilerledikçe, kedi kusmaya başlayacak ve çok depresif ve uyuşuk hale gelecektir. Eğer tedavi edilmezse, üretral tıkanmalar genellikle ölümcüldür.

Kediniz idrar yolu hastalığı semptomları sergiliyorsa veya bir şeyin yanlış olduğundan şüpheleniyorsanız, veterinerinize acil randevu almalısınız saatler çok önemlidir. Erkek kediniz idrar yapmıyorsa, durum acil bir durumdur ve kedinizin derhal veteriner bakımına ihtiyacı vardır.

İdrar yolu hastalığının tedavisi hastalığın nedenine bağlıdır: 

 • Bir üretral tıkanmadan muzdarip olan kedilerin, bir kateterin üretra içinden ve mesaneye iletilmesiyle tıkanıklığın giderilmesi için çözülmesi gerekir. İntravenöz sıvılar gibi destekleyici bakım ve böbrek fonksiyonlarının ve kan elektrolit seviyelerinin izlenmesi de muhtemelen gerekli olacaktır.
 • Kedi için antibiyotikler , eğer varsa, mesane enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.
 • Mesane taşları bazen cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirir. Diğer durumlarda, terapötik diyetler (mamalar) ameliyat için kabul edilebilir bir alternatif olabilir. Genellikle, ilave taşların oluşmasını önlemek için mesane taşlarının cerrahi olarak çıkarılmasından sonra bile terapötik bir diyet (mama)  önerilecektir. Veteriner hekim, kediniz için neyin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.
 • Su tüketimi teşvik edilmelidir. Tüm kediler her zaman tatlı suya sahip olmalıdır. Su çeşmeleri ve damlayan musluklar, bazı kedileri daha fazla su içmeye teşvik edebilir. Konserve yiyecekleri beslemek de ıslak yiyeceklerde artan nem içeriği nedeniyle bir alternatiftir. Bazı kedi sahipleri aynı zamanda kedilerinin yemeklerine ilave su eklerler.
 • İç mekan kedileri için stresi azaltmak için çevresel zenginleştirme kullanılmalıdır. Zenginleştirme, kedinizi eğlendirmek ve güvende hissetmesini sağlamak için oyuncaklar, tüneller, saklanma yerleri, çizik yüzeyler ve diğer öğeleri içerir.
 • Kum kapları her zaman temiz tutulmalı ve kutuyu kullanırken kedinizin rahatsız edilmemesine veya taciz edilmemesine dikkat edilmelidir. Çok katlı evlerde, yeterli sayıda kedi kumu sağlanmalıdır.

Kedi idrar problemleri ve İdrar yolu hastalıklarını önlemek her zaman mümkün değildir. Bununla birlikte, su tüketimini, çevresel zenginleşmeyi ve uygun çöp kutusu bakımını teşvik etmek yardımcı olabilir. Veteriner hekiminiz kediniz için tedavi edici bir diyet tavsiye ederse, veteriner hekiminiz aksini belirtmedikçe diyete devam etmelisiniz. Kedinizin diyetini değiştirmeyin ya da ilk önce veterinerinize danışmadan terapötik diyeti durdurmayın.