Kedi Kısırlaştırma Gerçekleri

Kedi Kısırlaştırma Gerçekleri Nelerdir ?

Size bu yazımızda kedi kısırlaştırma gerçekleri ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Kedi kısırlaştırma denilince akla gelen ilk sorulardan bazıları; kedi kısırlaştırma ne kadar sürüyor ? Kedi kısırlaştırma yaşı nedir ? Kedileri neden kısırlaştırmalıyız ? Kedi kısırlaştırma fiyatları ? Bunun gibi sorular aklımıza ilk gelenler. Bunların yanı sıra Kedi kısırlaştırma fiyatları ? diye merak edilen finansal sorularda yeralıyor.

Lafı çokta uzatmadan bu gibi biyolojik, psikolojik ve sosyo ekonomik nedenlerden hemen bahsetmeye başlıyalım.

Kedi populasyonu ve potansiyeller neler ?

Her yıl bu ülkede ev barınak ve sokaklarda  2-3 milyon arasında kedi popülasyonu olduğu tahmin edilmektedir. Bir çok kuruluş, sokakta başıboş gezenler için sayıyı düşürmek , evlere ihtiyaç duyandan fazla kedi yavrularını azaltmak için kısırlaştırma programları düzenlemeye çalışıyor . Özel olarak evdeki kedilern en ağrısız ve sancısız şekilde kısırlaştırmasını hedefleyen Rönesans Veteriner Hekimlerinden, binlerce kediyi kısırlaştırmış bir profesyonel Dvm, Doğa Erdinç  sizin için en çok merak edilenleri cevaplayacak.

S: Neden kedimin kısırlaştırılmasını veya kısırlaştırılmasını sağlamalıyım?

C: Evdeki kedilerimiz senede 2 defa doğum yapmak isterler. Erkek kediler ise bir yıl içersinde sayısız çiftleşme şansı bulmak için sürekli bir arayış içersindeler. Bunu ev koşullarında her yıl düzenli karşılamak neredeyse imkansızdır. Çiftleşemeyen kedi acı çeker ve potansiyel yüksekten düşme agresyon ve bir dizi hastalıklarda beraberinde gelebilir.

S: Ameliyatı Yeni Bir Özel Cihazla Yaptığınız Doğru mu ?

C: Evet teknolojin kendini yenilemesi ile kısırlaştırma amleiyatını Termal ısı ile en az düzeyde ağrısız ve kanamasız olarak cerrahi servisimizde yapabiliyoruz. Bu özel cihazlar sayesinde onlar için en iyisini hedefliyaruz.

S: Erkek kedileri kısırlaştırma böbrek hastası ya da taş yapar mı?

C: Kısırlaşmış kediler yaklaşık %25 oranında aktivitelerinde kayıp şekillenir. Bu azalmış aktivitede diet çok önemli rol oynar. Dengesiz ya da düzensiz gramjda verilen dietler idrar yolu hastalığı yapabilir. Bunda kısırlaştırma tek başına rol almaz.

S: Kediler kızgınlık göstermeden kısrlaştırma ameliyatı yaptırmak ya da 1 kere doğurmadan kısırlaştırmak?

C: Hayır. İlk kızgınlık geçirmeden kesinlikle önce kedinizi kısrlaştırmalısınız , çünkü bazı kanserlerin riskini büyük ölçüde azaltır.

Çoğu yer yavru kedilerle dolup taşıyor. Evlere ve milyonlarca daha sokağa terkedilmesi gereken milyonlarca kedi ve kedi yavrusu var. Sokaktaki her yavru mevsimde doğan tüm yavru kediler için yeterli ev yok.

S: Kedimin büyümeden ya da idrar noktalamadan kısrlaştırmak?

C: Kedi kısrlaştırma ne kadar olduğndakedilerin 1 yaşından önce yada kızgınlığa girmeden kısırlaştırılmaz tezi geçmişte kalmış şehir efsanesidir. Bunun sağlık açısından bir faydası yoktur ve ilk kızgınlıktan önce kısırlaşrılırsada çok daha kolay bir tıbbi işlemdir. Hayvanınızın kısırlaştırılması veya kısırlaştırılmasından elde ettiğiniz tüm faydalar, hayvan ergenliğe ulaşmadan önce kısırlaştırılarak veya kısırlaştırılarak büyütülür.

S: Sadece bir yavru kedi iken kedimi kısırlaştırmak sorun olur mu?

C: Evet, en az sekiz haftalık olduğu ve en az bir kilo olduğu sürece. Pediatrik ovariohisterektomi ve kısırlaştırma yaygın olarak kabul edilir. Bekleme ihtiyacı hakkındaki bu düşünceler gerçekten antikadır ve güncel tıbbi kanıtların aksine. Yurt içi ve yurt dışında hata Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği bile erken büyüme ve kısırlaştırmayı desteklemektedir.

Kedi kızgınlık belirtileri

  • Kediler çok erken kızgınlığa girebilir. Altı aylıkken bir bebekleri olabilir ve yılda üç hamilellik olabilir.
  • Sürekli olarak bağırma hali ve sırtını yere sürmek
  • Tapınma pozisyonu alması ve arkasını yukarı kaldırması
  • Geceleri sürekli gezinme hali bazen iştahsızlık
  • Kızgınlıktaki bir kedinin etrafında bulunduysanız, insanlar için ne kadar zor ve sefil olduğunu da bilirsiniz. 
  • Onlar yüksek sesle ve sürekli bağırırlar doğal olarak dışarı çıkmak istiyorlar.
  •  Davranışlarını gerçekten değiştiriyor .
  • Mahalledeki her kısırlaşmamış erkek kedi , ön kapınıza idrar püskürtmek için evinizde olacak . Bütün eviniz kedi idrarı kokuyor. Bu gerçekten üzücü ve zorlayıcı bir deneyim.

S: Kızgınlıkta olan bir kedi kısırlaştırılır mı?

C: hekimin gerekli gördüğü hallerde kısırlaştırılması tabi ki yapılmalıdır.

Sayfalar: 1 2