Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Kedi Ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Merhaba kedi ve köpek  vücutlarını genellikle çok değişik renklerde tüyler ile kaplar.  Bu onları kışın soğuktan yazın ise güneş ışınlarından korur. Kedi ve köpeklerde tüy uzunlukları 1-2 cm den 1 metreye kadar uzayabilen uzunlukta tüyler vardır. Bu tüyler yaklaşık olarak 90-120 gün süreçte bir yaşar ve ölür. Ölen tüyler insanlarda olduğu gibi tekrar yenisi ile yenilenir. Bu doğal olarak normal bir döngüdür. Tüy dökümü kedi ve köpeklerimiz için bazı sağlık problemlerine işaret edebilir. Bu sağlık problemlerini dikkate almak için tüy dökülmesini önemsemek gerekir. Bunun yanı sıra tüy dökülmesi evimizin görselliğini ve kişisel eşyalarımızı da olumsuz etkileyebilir. ‘’ Bazı istisnalar her zaman vardır. Mesela bazı kedi be köpeklerde tüy yoktur! Bazı cinsler ise tüy neredeyse dökmezler ‘’

Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökme Nedenleri ?

Rönesans Veteriner İzmir; Tüy dökülmesinin nedenleri ve çözümleri için gerekli analiz ve testleri yaparak, gerekli tedavi ve önlemleri uyguluyor ve tüy dökümünü minimum düzeye indiriyoruz.

  • Sağlıklı Beslenme : Kedi ve Köpeklerimiz için beslenme çok önemlidir. Evimizde sadece ne önlerine koyarsak onları bulurlar ve yerler. Bu ev diyeti , hazır mamalar şeklinde olabilir. Yeterli ve zengin bir içeriğe sahip olmalıdır.
  • Bakım : Güzel ve sağlıklı tüyler için fırçalamak ve temizlik yapılması çok önemlidir.
  • Aşılama: Biliyoruz ki petlerimizde diş ve iç paraziter etkenler onları sağlıksız kılar ve tüy dökümünü feci bir şekilde artırırlar. Özellikle paraziter aşıların yanı sıra diğer aşılarında sağlık i.in eksiksiz olması büyük fayda sağlayacaktır.
  • Sağlık: Alerji, hormonal düzensizlikler, mide barsak hastalıkları, doğum süreci, romatizmal hastalıklar, Stres gibi faktörlerde çok önemlidir.

Kedi ve Köpeklerde Tavuk Ürünlerinin Yenmesi Dökümünü Artırır mı ?

Hayır. Özellikle bu konuda insanlara çok garip geldiği için belki de bu soru ile çok karşılaşıyoruz. Tavuk bugün birçok hayvansal gıdanın içerisinde ve aynı zamanda saf olarak bizim ve dostlarımızın sofrasında. Mamaların büyük bir bölümünde de az yada çok olarak kullanılmaktadır. Çünkü en az alerjen ve iyi bir hayvansal protein kaynağıdır. Köpekler ve Kedilerin yüz yıllardır doğal besin kaynağı kanatlılardır.

Özel iğnesi ya da ilacı varmış?

Her çeşit tüy dökülmesine karşın geliştirilmiş tek bir mucize olsaydı sanırız bu yazıların bile bir anlamı kalmayacak böyle bir sorunda olmayacaktı. Ne yazık ki böyle bir mucizevi ilaç yok. Çünkü yukarıda saydığımız 4 ana madde birbirinden farklı sebeplerle tüy dökümünü anlatmaktadır. Mesela tek bir iğne ile stres, aşı, beslenme, hastalıklar iyileşemez. Bu iğne yada ila. Vitamindir ve evet bazen işe yaradığı hakikaten olur. Buda dengesiz beslenmeyi gösterir.

Tüy Dökmeyen Kedi ve Köpek Var mı?

Kedilerde sphnyx, Devon Rex, Köpeklerde: Poodle, Yorkshire terieri örnek verebiliriz.

Kedi ve Köpeğinizin fazla tüy döktüğünü düşünüyorsanız, gerekli önlem ve detaylar için 05325776017 den randevu detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bilgiler Rönesans Veteriner tarafından, hayvanseverleri bilgilendirmek amacı ile paylaşılmış olup. Rönesans Veteriner İzmir, tecrübesi ve bilgi birikimi ile oluşturulmuştur. Kopyalanıp çoğaltılması yasaktır.