Köpeğim Hasta mı ? İşte İlk Görülebilecek 10 Belirti !

Köpeğim Hasta mı ? İşte İlk Görülebilecek 10 Belirti !


İnsanlarda olduğu gibi, köpeğin sağlığı yaşla birlikte değişir. Ne yazık ki, köpeklerimiz bizden daha hızlı yaşlanıyor. Çeşitli yaş aralıklarında köpek hastalık belirtileri değişebiliyor. Peki köpek hastalık belirtileri nelerdir ?

Belirtiler


Köpeğinizin yaşına bakılmaksızın, onun hastalığına karşı savaşmasında ve mümkün olduğunca sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynarız. Unutmayın, köpeğiniz size hastalık semptomlarını tarif edemez, ama size hastalık belirtileri gösterebilir. En sık görülen hastalıkların belirtilerinin farkında olmak, evcil hayvanınızın bunlardan etkilenme riskini azaltmış olmanın en iyi yoludur. Yapılan araştırmalara göre aylık kontrolleri sırasında sahiplerine ve veterinerlerine sağlıklı görünen evcil hayvanların en az% 10’unun altta yatan gizli hastalıkların olabileceğini gösteriyor.

İlk 10 Belirti, köpeğinizin hasta olabileceğini gösteriyor:

 1. Ağız kokusu veya salya artışı
 2. Aşırı su içme veya idrara çıkma
 3. Kilo kaybı veya artışıyla ilişkili iştah değişikliği
 4. Aktivite seviyesindeki değişim (örneğin, bir zamanlar yaptığı şeyleri yapma konusundaki ilgi eksikliği)
 5. Merdiven çıkma veya tırmanmada istememe veya zorlanma
 6. Normalden daha fazla uyku veya diğer davranış veya tutum değişiklikleri 
 7. Öksürmek, hapşırmak, aşırı nefes nefese ya da sık solunum
 8. Kuru veya kaşıntılı cilt, yaralar, topaklar veya başın sallanması
 9. Sık sindirim bozuklukları veya barsak hareketlerinde değişiklik
 10. Kuru, kırmızı veya buğulu gözler

En iyi arkadaşınız hastalanma belirtileri gösteriyorsa derhal veterinerinize başvurmalısınız.

Ne yazık ki, köpeğinizin hasta olduğunu her zaman anlamayabilirsiniz. Çoğu zaman, en iyi niyetli köpek sahipleri bile, ince hastalık belirtilerini yaşlanmaya bağlar.

Teşhis / Tedavi

Hastalık belirtileri her zaman açık ve net görülemeyebileceği için, veteriner hekiminiz köpeğinizin aylık rutin kontrollerinin bir parçası olarak önleyici bakım testleri önerebilir.

Önleyici bakım testleri genellikle aşağıdakileri içerir:

 • İç organ durumunu değerlendirmek ve köpeğinizin susuz kalmamasını veya elektrolit dengesizliğinden muzdarip olmamasını sağlamak için kimya ve elektrolit testleri
 • Evcil hayvanınızın kalp kurdu, kene kaynaklı veya diğer bulaşıcı hastalıklara sahip olup olmadığını belirleme testleri
 • Kanla ilgili koşulları ekarte etmek için tam kan sayımı
 • İdrar yolları enfeksiyonu ve diğer hastalıkları taramak için yapılan idrar testleri ve böbreklerin idrarı konsantre etme kabiliyetini değerlendirmek
 • Tiroid bezinin çok az tiroid hormonu üretip üretmediğini belirleyen bir tiroid testi
 • Altta yatan kalp hastalığını gösterebilen anormal kalp ritmini taramak için kullanılan bir EKG

Bireysel olarak ek testler eklenebilir. Veteriner hekim en iyi arkadaşınız için doğru tahlil ve tetkileri önerecektir.

Önleme


Önleyici bakım taraması sadece hastalığın erken aşamalarında tespit edilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tedaviye yanıt verme olasılığı yüksek olduğunda, ayrıca bir hastalığın tespit edilmemesi durumunda köpeğinizin sağlığı için önemli tıbbi harcama ve riskten kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, evcil hayvanınızın sağlık sırasındaki normal temel laboratuvar değerlerini belirleyerek, veteriner hekiminiz ve siz – evcil hayvanınızla ilgili bir sorun olduğunu ne zaman daha kolay görebilirsiniz. Yıllık  tarama ve check up en iyi koruyucu ilaçtır!

Önleyici testler hakkında daha fazla bilgi için, veterinerinize başvurun – evcil hayvanınızın sağlığı ve iyiliği hakkında bilgi edinmek için en iyi kaynağınız.

Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, veterinerinizi her zaman ziyaret etmeli veya aramalısınız – evcil hayvanlarınızın sağlığını ve iyiliğini sağlamak için en iyi kaynağınızdır.

Rönesans Veteriner izmir tarafından hayvan severleri bilgilendirmek için ” köpek hastalık belirtileri ” isimli konu, yazılmış bir blog yazısıdır.