Köpek Leishmania Hastalığı Nedir ?

Köpek Leishmania Hastalığı Nedir ?

Köpeklerde Leishmania Hastalığı

Köpeklerde görülen leişmanya kan parazitinin oluşturduğu hastalıktır. Özellikle köpek leishmania hastalığı ülkemizde ege ve akdeniz sahillerindeki köpeklerde sıklıkla görülmektedir. Buda Köpek leishmania hastalığı ile ilgili bir takım sorularında aklımıza getiriyor tabi ki. Köpek leishmania nasıl bulaşır ? Köpek leishmania hastalığı belirtileri nelerdir? Köpek leishmania hastalığı insana bulaşır mı? Vb. birçok soruyuda beraberinde getiriyor. İşte bu yazımızda size bu gibi soruları yanıtlayacağız.  

Leishmania Formları

Protozoan parazit Leishmania’nın yol açtığı hastalıklı durum için kullanılan tıbbi terim olan Leishmaniasis , köpeklerde iki hastalık türü ile sınıflandırılabilir: kutanöz (cilt) reaksiyonu ve visseral (abdominal organ) reaksiyonu ki, leishmaniasis’in en ciddi şeklidir.

Enfeksiyon Nasıl nulaşır ?

Enfeksiyon, Tatarcık sineklerinin aktif parazitleri bir konağın cildine ilettiği zaman elde ortaya çıkar. Kuluçka belirtilerine enfeksiyondan dönemi genellikle birkaç yıla ile ay arasındadır. Köpeklerde, vücudun her yerine neredeyse çoğu organa yayılır; böbrek (böbrek) yetmezliği en yaygın ölüm nedenidir ve hemen hemen tüm enfekte olmuş köpeklerde viseral veya sistemik hastalık görülür. 

Köpeklerdeki Etkilenen Sistemler

Enfekte olan köpeklerin yüzde 90’ının da cilt hastalığı olacaktır. Yaş, cinsiyet ya da cins tercihi yoktur; ancak, erkeklerin viseral reaksiyona girme olasılığı daha yüksektir.

Etkilenen ana organ sistemleri cilt, böbrekler, dalak, karaciğer, gözler ve eklemlerdir. Ayrıca ciltte lezyonlar ve saç dökülmesi ile birlikte bir cilt reaksiyonu vardır. Kanama eğilimi belirgindir .