Köpeklerde Çok Görülen Mide Sorunları

Köpekler kalbimizde özel bir yere sahiptir. Bizi her zaman kapıda karşıladıkları andan itibaren kuyruk sallama ve oynamaya hazır olmaları, neden erkeğin en iyi arkadaşı (ya da kadının en iyi arkadaşı olduğu) kabul edildiğini anlamak zor değil. Tabi onları mutlu görmek istiyoruz.

 Bir köpeği hasta ve sefil görmek, bizi perişan eden bir durumdur. Eğer onlar için bir dileğimiz olsaydı, onların hastalıklarını alıp yok etmek ve her zaman sevimli, sağlıklı halde tutmak olurdu. Ne yazık ki, hastalıkları geçene kadar yapabileceğimiz tek şey ilacın etki etmesini beklemek ve bu arada onlara konfor sağlamak. Bununla birlikte, köpeklerde sindirim problemleri söz konusu olduğunda , en yaygın sorunların ne olduğunu ve bunların nasıl tedavi edileceğini bilmek köpeğinizi mümkün olduğunca çabuk dört ayağa üzerine kaldırabilir. 

Bu amaçla, sizin için işte en yaygın 5 köpek sindirim sorununu ele aldık.

1. Sindirim Sistemindeki Enfeksiyonlar

Kontamine yiyecek, su veya (ne yazık ki) dışkı yenilmesi, köpeklerin sindirim kanallarında enfeksiyon kapmalarının en yaygın yoludur. En sık görülen üç bulaşıcı etken: 

 • Bakteriyel Enfeksiyonlar – kötü bakteriler sindirim kanalının içlerine yerleşip tahriş edebilir. Bakteriler midede ise, kusma ile sonuçlanması muhtemeldir. Bununla birlikte, eğer bakteriler sindirim sisteminden daha aşağıdaysa, ishal olması muhtemeldir. Veteriner hekimler bu enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotik verebilirler.
 • Viral Enfeksiyonlar – Diğer hasta köpeklerle temasa geçmek, antibiyotik kullanılarak tedavi edilemeyen viral enfeksiyonlar üretebilir . Bunun yerine, köpeklerinizin semptomlarını düzenlemek  ve yeterli miktarda ağızdan sıvı sağlamak tüm yapabileceğiniz şeydir.
 • Parazitler – Parazitler bir hayvanın bağırsağında yaşar. Sindirim kanalından geçen ve daha sonra hayvanın dışkısına ulaşır yumurtalar veya larvalar üretirler. Daha sonra diğer hayvanlar bunu yer ve parazit böyle alır. Köpeğinizin dışkısında beyaz taneler görmek tipik olarak parazitlerin bir işaretidir.

2. Enfeksiyöz Hastalık

Sindirim sistemi de bulaşıcı olmayan hastalıklara da eğilimlidir. Ülserler, böbrek taşları, enzim eksiklikleri köpeklerde, özellikle yaşlandıkça yaygınlaşır. Bunların duruma göre tespiti ve tedavi edilmesi gerekir.


3. Besin Eksiklikleri

Ne yazık ki, tüm evcil hayvan gıdaları iyi düzeyde değildir.. Bazı “tam ve dengeli” markalar, gerekli tüm besin maddelerini alması için gereken yolları dikkate almaz. Köpekler, uzun süreli sağlıkları için sağlıklı bir karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral dengesine ihtiyaç duyarlar. Bir köpeğin diyetindeki herhangi bir eksiklik mide sorunlarına, bağırsak sistemiyle ilgili sorunlara ve daha fazlasına neden olur.

DİYET TAKVİYESİ

Köpeğinizin iyi  beslenmediğindne şüpheleniyorsanız, köpeğinizin refah duygusunu yeniden kazanmak için diyet takviyeleri mevcuttur. Doğru köpek sindirim takviyelerini aramadan önce hem köpeğin yaşını hem de belirli besin eksikliğini göz önünde bulundurmanız önemlidir .

4. Çok Yemek ve Şişirme

“Hayır, teşekkürler, diyet yapıyorum” bir köpekten duyamazsınız. Aslında, üç kâse akşam yemeği yemek, bir köpekten şaşırılmayacak bir davaranıştır. O tam anlamıyla… patlama noktasına kadar yemeye devam edecek.

Köpeğinizin aşırı yemek yediğinin bir işareti şişkin ve sertleşmiş bir midedir.  Aşırı yeme, hayatı tehdit edici bir hastalık olan hızlıca timpani şişkinliğe dönüşebilir . Midede çok fazla veya çok hızlı yemek yemekten dolayı gaz birikirse gaz kabarıklığı meydana gelir. Gaz kabarcıkları içinde serbest bırakılmak yerine, gaz midede tutulur ve mideyi yavaşça bir düğüm haline getirir. Çok fazla dönerse hastalık ölümcül hale gelir.

Eğer köpeğinizin Aşırı ya da şişkin olduğundan şüpheleniyorsanız, her şeyi bırakın ve derhal köpeğinizi veterinere götürün.

AŞIRI YEMEK Nasıl önlenebilir

Bunun gibi üzücü durumların köpeğinizin başına asla gelmemesini sağlamak için alabileceğiniz birkaç basit önlem vardır:

 • Stok köpek mamasını, evcil köpek dostlarımızın aç gözlü pençelerinden uzakta, evcil hayvanlara uygun bir kapta saklayın.
 • Yiyeceklere ulaşmalarını zorlaştıran garip şekillere sahip bir kase kullanın; bu, bir seferde daha küçük ısırıkları yutmalarına neden olur.
 • Köpeğinizin çok hızlı bir şekilde yediğinden endişeleniyorsanız, gün boyunca daha küçük yemekler sunun.


5. Yabancı Bir Nesneyi Yutmak

Tüylü arkadaşlarımızın akıllarında tek bir ana düşüncesi olan meraklı olduğu bilinmektedir: Yemek yemek ya da yemek yememek, soru budur . Yabancı cisimleri dahil yiyebilirler

 • Balıkçılık kanca
 • Mısır koçanları
 • Kemikler
 • Sicim
 • İç çamaşır
 • Çorap
 • Çoraplar
 • Oyuncak

Daha küçük cisimler, köpeğinizin sindirim sisteminden fazla sorun çıkarmadan geçmesine rağmen (belki biraz rahatsızlık verebilir), daha büyük cisimler midede veya ince bağırsakta tıkanmalar yaratabilir. Bu yeterince erken yakalanmadığında ölümcül olabilir. Köpeğinizin garip, kusturucu veya sakin bir şekilde çok fazla hareket ettiğini fark ederseniz, onları veterinere götürmek için tam zamanı olabilir.. 

Köpeğinizin Sindirimini Anlamak

Köpeğinizin karşı karşıya kalabileceği ortak sindirim sorunları hakkında bilmek önemli olduğu kadar, 

Köpeğiniz bir şey ve güneş altında her şeyi yemeye eğilimli.  Hiç kimse köpeğini ishal, kusma, kabızlık veya başka tür bir sindirim rahatsızlığı çekerek görmek istemez. Mide sorunlarından kaçınmak ve tüylü yoldaşınızın uzun süreli sağlığını sağlamak için, çocuğunuza günlük olarak sağlıklı bir diyet sağladığınızdan emin olun. 

Rönesans Veterinerde Mide barsak için Endoskopi ile ameliyat yapılabilmektedir. Bu bize hızlı ve ağrısız kesiksiz bir ameliyat şansıda sağlar.

Bu yazı Rönesans Veteriner in Blog yazısıdır Hasta sahiplerini bilgilendirmek için yazılmıştır. 2019