Diyaliz

[trx_columns margins=”” bottom=”large”][trx_column_item][trx_title type=”2″ align=”left” top=”tiny-” bottom=”medium”]Diyaliz[/trx_title]

Böbrek yetmezliği ve yaşamı tehdit eden elektrolit bozuklukları, ağır azotemi veya ciddi hipervolemili hastalarda peritoneal diyaliz uygulamaktayız. Evde beslenen evcil hayvanınız için diyaliz düşünülürse, en az 1i haftalık bir tedavi sürecini göz önünde bulundurmak gerekir. İlk bir haftada hastayı normale döndürmek daha iyi bir gözleme, böbrek yetmezliğine neyin neden olabileceğine dair daha kesin bir prognoz almaya yetecek zamanı verecektir. Tedaviye başlamadan önce peritoneal diyalizin böbrek fonksiyonunu tamamen iyileştirmeyeceğini bilmek çok önemlidir. Diyaliz durdurduğunuzda böbrek fonksiyonları düzelmezse böbrek değerleri tekrar artacaktır. Hastanın genel sağlık durumu, böbreğinin ne derece fonksiyon gördüğü verilecek kararlar için önemlidir.

Periton diyalizi, hastanın karın boşluğuna küçük bir ameliyat ile yerleştirilen, ince, yumuşak, silikondan yapılmış kalıcı bir tüp (kateter) aracılığıyla verilen ve özel olarak hazırlanmış bir solüsyon ile hastanın kendi karın zarı (periton) kullanılarak hastanın kanının zararlı maddelerden arındırılması ve vücuttaki sıvı dengesinin sağlanması işlemidir.

Periton diyalizi esnasında hazırlanmış olan bu özel solüsyon karın boşluğunda 4 ila 6 saat arası bekletildikten sonra yeni ve temiz solüsyonla değiştirilir. Bu bekleme süresi boyunca hastanın kanında bulunan üre gibi vücuttan atılması gereken maddeler ve vücutta biriken fazla sıvı solüsyona geçer.

Kedi ve köpeklerde böbrek yetmezliği tedavisi bu yolla mümkün olmaktadır. Kedi ve köpeklerde böbrek nakli günümüz koşullarında mümkün değildir.

[/trx_column_item][trx_column_item][trx_image url=”689″][/trx_column_item][/trx_columns]